Close

Pomozte dětem najít svůj vlastní styl

Móda jako taková je velmi proměnlivá, a ve hře je vždy více stylů, které se liší podle jedinců. V obchodě s módou nadměrných velikostí potkáte obyčejně lidi, kteří tuto módu nosí. V oddělení pro muže pak vybírají muži, a v tom dámském zase ženy. Proč ale v dětském oddělení potkáváme nejčastěji maminky, ačkoliv vybírají oblečení už pro děti starší deseti let? Oblékání je částí nás samých, a náš styl pak odrazem našeho vkusu, zájmů, ale i povahy. Nechejte děti, aby se rozvíjely, a pomozte jim naleznout jejich vlastní styl. Jak?

dítě s kloboukem

Začnete zlehka

Už tříleté dítě ví, co se mu líbí, a co nikoliv. V této době je pak nejlepší začít, ale zlehka. Až mu půjdete chystat oblečení na další den, třeba do školky, vezměte jej sebou, a zkuste jej nabádat, aby si vybralo samo. Můžete mu pomoci tím, že řeknete, aby si našlo tričko, a kalhoty, které by si další den rádo obleklo. Samozřejmě jej zprvu budete muset usměrňovat, nechcete-li, aby přišlo do školky oblečené jako klaun, nebo se vydalo k bazénu v oteplovačkách. Postupně, až se naučí, jak si správně volit oblečení, přenechejte tuto starost na něm, a pouze vždy zkontrolujte, zda je to, co si vybralo, vhodné. Případně s ním vše prodiskutujte, a také se nezapomínejte ptát, proč se mu ten který kousek líbí, a jak se k čemu hodí.

Společné nákupy

Matky, které znají vkus svých dětí dobře, nebo jej rády samy určují, vyráží obvykle nakupovat samy, a domů se vrací s překvapením. Nějaké to překvapení v podobě nových šatiček, či kšiltovky, není nikdy od věci, avšak základ by mělo dítě tvořit samo. Stejně jako při přípravě oblečení, jej nechejte vybírat. Nejprve jej vezměte k stojánku s tím, co právě potřebuje doplnit do šatníku (tepláky, trička…), ale výběr nechejte na něm, a rovněž ho nechte vysvětlit, co se mu na tom líbí. Pamatujte, že je to jedinečná bytost, a ačkoliv se styl vašeho dítěte nemusí shodovat s tím vaším, není hned špatný.

holčička na schodech

Výroba

Není od věci, jej také nechat vyzkoušet si tvorbu vlastního stylu. Můžete koupit barvy na textil, a obyčejné bílé tričko, a následně nechat dítě toto tričko pokreslit. Vyzkoušejte také batikování, našívání knoflíků, korálků, a nažehlování (se kterým mu ovšem musíte pomoci, aby nedošlo k úrazu).