Close

Dikobraz

Ten snad nikdy nevěděl, co je to remitenda. A vůbec nevadilo, že patřil tolik nenáviděným komunistům. Oni totiž byli uvedeni jako vydavatel a v čele seděl vždy jejich soudruh.
Zakladatelem byl epigramik Jaroslav Vojtěch. Po druhé světové válce si vzal k sobě pár lidí, a byl to právě autor Ferdy Mravence, pan Sekora, který navrhl název časopisu. Bohužel po únoru se časopisu zmocnili právě komunisté, ale přesto si lidé časopis kupovali.
štos novin
Někteří soudruzi ředitelé se však pokusili vydávat i zakázané autory. Vymýšleli jim různé pseudonymy, čímž sice dost riskovali, ale není známo, že by na to kdo nějak drasticky doplatil. Maximálně šli šéfovat jinam.
V časopise se objevily jména slavných kreslířů, ale i literátů. Nelze je vyjmenovat všechny a tak za kreslíře vzpomeňme na pana Nepraktu, BAPEho, což byl krycí název pana Bartoše a výtvarníka a karikaturisty Vladimíra Perglera. Dále za všechny jmenujme již jen pana Vyčítala, Jiránka a mého oblíbence pana Kerlese. Ve výčtu slavných spisovatelů jmenujme snad jen jednoho, a to pana Švandrlíka. Jeho humoristické romány baví dodnes, a já sám je dodnes rád čítávám.
dikobraz
Po sametové revoluci časopis ještě vycházel, ale jeho sláva již zanikala. Kupovalo se jiné čtivo, po léta zakázané a nedostupné, tudíž pro obyčejného člověka více než novinka. Z toho se Dikobraz již nikdy nevzpamatoval. Ani změna názvu na Nový Dikobraz nepomohla, a když, tak leda do hrobu. Ten byl definitivně zakopán v roce 1995.
Zhruba o necelých deset let později se pokusilo pár dobrodruhů o zmrtvýchvstání Dikobrazu, ale v záplavě jiných časopisů neuspěli. Proč ještě zkoušeli nový název „Zabaveno“ už mi není jasné vůbec.
Těžko soudit, zda by dnešní generaci časopis chyběl. Podle mého soudu by zaplnit mezeru mohl. Otázkou zní, zda by svým milým a inteligentním humorem mezi brutálním a přisprostlým uspěl. A tak mu budič tiskařská čerň lehká.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup