Close

Sorry, máme zavřeno

Naši politici svého času dospěli k názoru, že mají právo mluvit i do věcí soukromníků. A rozhodli, že zkrátka tito, podnikající v obchodní sféře, zkrátka v některých případech nebudou smět provozovat své živobytí.
Namísto aby byli naši politici rádi, že jim tito podnikatelé přispívají formou odvodů do státní kasičky, z níž lze tak hezky rozhazovat a třeba i korumpovat některé voliče, namísto aby se tito politici radovali, na co všechno už jim prodejci kývli, namísto aby se svým podnikáním jednoduše seknuli s tím, že to buzerování vážně nemají zapotřebí, rozhodli, že zkrátka budou všechny větší provozovny o konkrétně vyjmenovaných svátcích povinně zavřeny.
obchod s potravinami
Politici rozhodli a . Nic jiného jim ani nezbylo, protože byly současně stanoveny i sankce za porušení tohoto přikázání shůry, a jak se dobře pamatujeme, ti, kdo si dovolili vzdorovat, už na to finančně doplatili.
Všechny prodejny o velikosti nad 200 čtverečních metrů, především velké markety, ale i větší prodejny s oblečením nebo kosmetikou, prostě na povel shora zavírají. Ať se to líbí nebo nelíbí jejich majitelům, jejich personálu, který si prací o svátcích vesměs finančně přilepšoval, a pochopitelně i zákazníkům.
nápis na vratech
Někteří podnikatelé se s tímto politickým rozhodnutím podle průzkumů smířili, s tím, že lidé zkrátka nakoupí v jiných než svátečních dnech a oni tudíž o tržby nepřijdou, jiní jsou ale rozezleni, protože o zisky přicházejí.
Obdobně prý smýšlejí i našinci, z nichž prý se nadpoloviční většina snadno smíří s tím, že si nakoupí v předstihu. Přičemž jsou prý pro toto uzavírání provozoven především naše ženy, které častěji pracují či pracovaly jako prodavačky a/nebo mají s prodavačkami více soucitu a to sváteční volno jim spíše přejí.
A ženám prý u nás toto zavírání prodejen vadí méně než mužům i proto, že tyto zpravidla pořizují jednorázově větší nákupy pro domácnost a jsou tak na méně časté nákupy zvyklé, zatímco muži jsou zvyklí nakupovat kdykoliv podle momentální potřeby, nemyslí na předstih a pak nelibě nesou podobné výpadky.
zámek na řetězu
Ale to je vlastně jedno. Politici prostě rozhodli, že budou velké provozovny o svátcích zavřeny, a to bez odvolání. A lidé to akceptovali.
Proč by také ne, že? Vždyť už máme ‚praxi‘. V únoru osmačtyřicátého roku se toho přece zavřelo a těch lidí za podnikání ztrestalo mnohem více. A taky jsme to nakonec ‚radostně‘ akceptovali.
A snad to tentokrát naši politici nedovedou ke stejné ‚dokonalosti‘ jako tehdy. Pro ‚blaho prostého lidu‘.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup