Close

Korkové zátky nevyhazujte!

Korkové zátky zkrátka do koše nepatří. Jsou vyráběny z kůry korkového dubu. Tento dub najdeme v Africe, ve Středomoří a na Pyrenejském poloostrově. Na druhou vrstvu korku, která je na zátky ideální, musí jejich výrobci čekat i 25 let! Roste velmi pomalu.A co z nastřádaných korkových zátek můžete vyrobit doma?
korkový dub.jpg 
Nástěnku
Můžete ji použít na vzkazy nebo na fotografie. Na nástěnku si korkových zátek musíte nastřádat větší množství. To nemusí být pro milovníky dobrého vínka špatná činnost, že? Když jich nastřádáte opravdu hodně, podlepte nějaký starý hezký rám z obrazu kartonem a vnitřek prostě vyplňte korkovými „špuntíky“. Hezky je tam přilepte. Záleží jen na vašem vkusu a fantazii, jak je „seřadíte“.
 označené korky.jpg
Rohožku ke dveřím nebo do koupelny
I tu můžete ze zátek vyrobit. Korek je totiž velice odolný materiál. Budete jich zase potřebovat víc. Podobně jako u předchozího výrobku je nalepíte na vhodný materiál. V případě rohožky určené do koupelny volte protiskluzovou podložku. Podélně je rozřízněte a lepte na podklad. Lze použít i drátek, kterým je spojíte. Tuto variantu doporučujeme u rohožky ke dveřím.
 
Podložku pod horký hrnec
Korek odolá i horku, proto ho lze využít i jako pomůcku do kuchyně. Zátky je potřeba seříznout na požadovanou výšku a nalepit na kruhovou podložku. Začněte od středu kruhu třemi zátkami a pak pokračujte tak, abyste udrželi kruhový tvar.
 
Praktické drobnosti
Korkové „špuntíky“ se hodí i na menší „projekty“. Vhodně umístěná zátka poslouží v domácnosti jako dveřní zarážka. Děti ocení třeba korková razítka. Tvary jim ale pomocí ostrého nože vyřízněte do zátky raději sami. Tisknout s nimi můžete na papír i textil, stačí použít vhodnou barvu. Když korkovou zátku šikovně naříznete, zhruba do dvou třetin, může ji použít jako kolíček. Dají se s ním uzavřít různé sáčky se surovinami v kuchyni. V kuchyni ze „špuntíků“ můžete mít také úchytky šuplíků či dvířek. Dalším způsobem jejich využití třeba držáček na fotografii. Podélně ji seříznete, aby ležela rovně a nahoře pak naříznete, abyste vytvořili drážku, kam zasunete fotografii.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup