Close

Každý někdy dostane nutkání šetřit

Můžete se zrovna nacházet ve špatné finanční situaci či naopak očekáváte, že příští měsíc už nebude žádná výplata. Proto se najednou rozhodnete, že otočíte o sto osmdesát procent a začnete konečně žít skromně. Jenomže často naše úsilí zůstane u sestavení rodinného rozpočtu. A tam by to zůstat nemělo. Proto hned po tom, co jej sestavíme, uděláme následující:
čas na změnu 
a)       Rozdělíme rozpočet na nejnutnější výdaje, nutné výdaje a výdaje zbytečné.
 
Mezi nejnutnější výdaje patří, taxativně vyčteno, nájem, dluhy, energie, jídlo. To je všechno. Nepatří zde nic jiného. Nájem musíte pokrýt vždy spolu s energiemi a jídlem (které si později ještě připomene). Dluhy je také dobré zařadit mezi nejnutnější výdaje, protože vám to pomůže balancovat s rozpočtem.
 vysypané mince z vázy
Nutné výdaje jsou takové, které vydáte každý měsíc, ale jde to udělat i jinak, byť hůře. To znamená výdaje na dopravu, opravy svého majetku, obměna majetku (věci, domy apod.), cigarety, závislosti, stravování mimo domov, dovolené.
 
Poslední kategorie jsou výdaje zbytečné. Patří zde nejrůznější předplatné, permanentky, kroužky, zábava, vstupné, sladkosti, dekorativní předměty do interiéru, kurzy apod. Všechno, bez čeho lze naprosto v pohodě žít, ale z nějakého důvodu tvoří náš rozpočet.
 
b)      Polovinu věcí z nutných výdajů přesuneme do zbytečných výdajů.
V tomto kroku přesuneme závislosti, cigarety, alkohol, stravování mimo domov, dopravu a obměnu majetku a další věci, o kterých bychom rozhodně neřekli, že jsou zbytečné výdaje)
zákaz kouření 
Nyní máme velké dvě skupiny a jednu uprostřed, kde zůstaly opravy a podobné nutnosti. A nyní uděláme jednoduše to, co jsme měli dávno.
 
1)      Skončíme s kouřením (+ peníze do rozpočtu)
2)      Skončíme s pitím (přestaneme permanentně navštěvovat podniky, kde to teče. + peníze)
3)      Začneme recyklovat staré věci (Není nutné kupovat si neustále nové a nové telefony, počítače. Není nutné kupovat si neustále nové oblečení. Ty boty ještě vydrží. + peníze)
4)      Začneme si vařit doma i na dny, kdy budeme mimo domov a začneme používat krabičky. (+ peníze do rozpočtu)
5)      Zkusíme si pořídit kolo nebo začneme chodit pěšky (je to delší, strastiplnější a nepohodlnější, ale proč ne. Další +)
A takhle následně budete pokračovat. Tak hodně štěstí!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup