Close

Jak děti motivovat k učení?

Děti, mládež, studenti, dospělí – obecně mají lidé k učení negativní vztah. Proč tomu tak je a jak to nakonec ovlivňuje naše výsledky? A jak bychom mohli tento předsudek změnit a ukázat, že učení je zábava, a že stačí mít pouze dobrý systém a vše půjde.
Studijní koutek
Samozřejmě existují jedinci, kteří dobrých studijních výsledků dosahují snadněji a naopak jsou tací, kteří musí vynaložit větší úsilí, ale pořád mohou obě skupiny dosáhnout úplně stejných výsledků. Pak tu máme ty, které učení doopravdy baví a přijde jim přirozené a automatické, naopak existují ti, pro které je tato aktivita tou nejhorší možnou mezi všemi.
Tento problém začíná už u naprosto malých dětí, kdy například začnou navštěvovat první třídu. Rodiče i učitelé by si měli uvědomit, že děti byly zvyklé trávit čas hraním si ve školkách, měly nějaké naučné aktivity, ale opět jen zábavnou formou.
Najednou jsou ve škole a očekává se od nich, že budou 5 hodin denně, 5 dní v týdnu sedět v lavici, věnovat se učení, poté půjdou domů a opět budou muset sedět nad domácími úkoly. Čas, který byly zvyklé trávit pouze hrou a zábavou, najednou musí věnovat povinnostem.
Další změnou je, že je čeká pravidelné zkoušení, testy, konzultace s učiteli. Dětem rychle dojde, že na jejich dobrých výsledkách jejich rodičům záleží a to je také dostává do stresu a pressu. Tady vidíme, že je potřeba zvolnit hned od začátku.
Děti jdou do školy
Pochvalte Vaši ratolest za každý úspěch ve škole, za každou dobrou známku. Dopřejte mu dostatek času na odpočinek, zábavu a volnočasové aktivity. Váš potomek nechce slyšet 15 hodin denně jen o škole.
Pokud vidíte, že dítko ve škole tápe, nejde mu to tak, jak byste si představovali, pomozte mu, věnujte se mu a učte se s ním. Pomalou, hravou formou, důležitý je čas, který u učení strávíte s ním. Nekřičte na něj, netlačte na něj, nestresujte ho. Naopak mu vysvětlujte, ukazujte, ptejte se ho.
Minimálně první, druhá a třetí třída by měly probíhat v tomto duchu. Uvidíte podle tempa a umu jedince, podle toho můžete zátěž lehce navyšovat a podporovat ho v tom, v čem bude dobrý. Nejdůležitější je klid, pohoda a mír.