Close

Služby realitních kanceláří

Jste v situaci, kdy potřebujete koupit, prodat rodinný dům, byt nebo obchodní prostory? Možná se obáváte, že narazíte na podvodníky nebo si prostě jen netroufáte, celou věc vyřídit sami. Můžete v takovém případě využít služby realitní kanceláře.
obývací místnost
Jak vlastně realitní kanceláře fungují?
Profesní znalosti makléřů, se u realitních kanceláří značně liší. Měli byste si v prvé řadě zjistit, za jaké poskytnuté služby, budete realitní kanceláři platit. Někdy je nám naúčtována sazba, u které nedokážeme rozklíčovat, za jaké služby vlastně platíme. Zjistěte si, jaké služby realitní kancelář zajišťuje a jaká provize, v případě uskutečněného prodeje nemovitosti, od vás bude požadována. Mělo by být samozřejmostí, že realitka bude především chtít, hájit zájmy svého klienta.
Co se týká prodejců?
Provize jsou většinou stanoveny kolem 5% z prodejní ceny nemovitosti. Pro vás bude nejdůležitější informací, v případě, že jste prodejce, jaké služby jsou v provizi zahrnuty. V každém případě, byste tyto body měli mít zahrnuty ve smlouvě, uzavřené s realitní kanceláří. Solidní realitní kancelář, by vám měla poskytnout veškeré zpracování smluv, zajištění dostatečné inzerce prodávané nemovitosti, zajištění znaleckého posudku, výpis z katastru a pozemkových map. Odhad nemovitosti si budete muset uhradit sami.
Nikdy neplaťte za služby předem. Nejlepším řešením je uskutečnění platby, po řádném zapsání nového majitele do katastru.
nízký dům
Co se týká kupujícího?
Realitní kancelář, po vás bude nejspíš chtít zaplatit zálohu a podepsat rezervační smlouvu. I realitní kancelář se musí pojistit, že kupující se rozhodl nemovitost opravdu koupit a transakce se uskuteční.
Vy, zálohu zaplaťte raději do depozita advokátní kanceláře.
Ideální bude, když vám konkrétní realitní kancelář doporučí někdo, kdo už její služby využíval.
Poptejte se proto raději, nejdříve mezi svými známými.