Close

Na co koukat při výběru toho správného pejska


Nejdůležitější je si uvědomit jestli já a moje rodina bude pejska zvládat a má pro něj vhodné podmínky. Nejednejte unáhleně a vše si dobře promyslete. Pejsek je krásný dárek k narozeninám nebo k Vánocům, ale bez pořádného zvážení se může stát, že pejsek ve vaší rodině dlouho nezůstane a budete ho muset odložit do útulku nebo mu najít nový domov.

pes v útulku

Podle čeho vybrat štěňátko

Berte na vědomí k čemu je pejsek určen. Jestli bude bydlet na zahradě nebo v bytovém domě, jestli bude ve společnosti dětí nebo to má být pracovní pes. Psi určení k práci na canisterapii, vodící psi, policejní či záchranářští psi. Nebo můžeme mít psa jako kamaráda na dlouhé procházky a společné dovolené. Už správný výběr usnadní pozdější práci se psem. Nevybírejte podle toho, že je pes hezký a chcete ho za každou cenu.

Nejprve zvažte, jestli chcete pejska adoptovat nebo si ho chcete vzít z chovné stanice.


Adopce pejska je skvělá věc. Pomůžete zachránit jedno nešťastné srdce. Tento výběr má, ale taky své neduhy. Bude pejsek hodný, nebude agresivní na děti? Ne každý pejsek je takhle poznamenaný, a jestli se dostal do útulku nebo dočasné péče v útlém věku, nemusí být poznamenaný vůbec. Většina adoptovaných pejsků je velice vděčných za nový domov, pohlazení a vlídné chování.


Při volbě pejska z chovné stanice je dobré koukat kolik má fena už za sebou vrhů, jaký je zvolený otec, jestli jsou oba rodiče po zdravotní stránce v pořádku. Můžete se dívat i na povinné vyšetření. Po oslovení majitele chovné stanice se můžete zeptat na vše, co by Vás zajímalo. Například jestli tato rasa trpí nějakou určitou nemocí. Německý ovčák trpí ve stáří na zadní nohy. Chovných stanic je mnoho a je lepší jich projít více, než vyberete tu správnou.

pes a člověk

Po zvážení všech kritérií můžete vybrat pejska, co bude přesně pasovat k vám a vaší povaze. Tak neváhejte a pusťte se do toho. Život bez mazlíčka není to pravé.